Alarko Kombi E16

Bütün beyaz eşyalarda genellikle en çok kullanılan parçalar en kısa ömürlü ya da en çabuk bozulan parçalar arasındadır. Kombiler için ise bu parçalar arasında en başta baca fanıdır. Çünkü kombilerde tüm ana sirkülasyonu sağlayan parça baca fanıdır ve kombilerde bütün parçalar birbirine bağlıdır. Birinde meydana gelen hata diğer sıradaki parçanın çalışmamasına yol açacağı için bu parçaların verdikleri hata kodları ya da arızalar tüm kombinin çalışmamasına sebep olmadan giderilmelidir.

Alarko kombilerde de çok sorulan sorular arasında “Alarko kombi e16 hata kodu” da baca fanı ile alakalı arızanın meydana geldiğini belirten hata kodlarından biridir. Fakat bu hata kodu her zaman arıza olduğunu belirtmeyeceği gibi kontrol edilmesi anlamına da gelebilir. Bu arıza kodu kombi tarafından verildiği zaman önce elektrik kontrol edilmelidir.

Eğer elektrikten kaynaklanan bir problem yoksa bu sefer de fan motoruna giden elektriğin sorunlu olup olmadığını kontrol etmek için fan motorunun voltaj ölçümü yapılır. Voltaj ölçümü sonunda fan motoruna giden elektrikte problem yoksa ve sorun voltajdan kaynaklanmıyorsa bu, fan motorunun tamamen arızalandığı anlamına gelir.

Fan motorunun arızasının sebebi, fanın bakımının zamanında yapılmayarak kirden, tozdan ötürü tıkanmasıdır. Genel olarak tıkanmamış, voltajı düzgün fanlar düzgün bir şekilde çalışarak kombinin çalışma performansını engellememektedir.

Bu yüzden bu arıza kodunu aldıktan sonra gerekli kontrollere rağmen hala kombi çalışmıyorsa teknik servisten yardım alınmakta fayda vardır.

Call Now ButtonServis Çağır
Supurgeservisleri.com Buderus Servisleri Servisbolge.com Dysonservis.co Rowentaservis.org Servisrehber.com Servisarayin.com Euservis.com