Alarko Kombi PA 30 Arızası

Alarko kombilerin yeni modellerinde arıza kodu olmasına rağmen eski model Alarko kombilerde böyle bir arıza kodu yoktur ve yanıp sönen ışıklardan sorunun ne olduğu anlaşılmaya çalışılır. Eski kombilerin üzerinde Pa 30 yazan bir ışık bulunur. Bu ışığın yanması ya da yanıp sönmesi bir arıza belirtisidir.

Peki Pa 30 tam olarak nedir?

Alarko Kombi PA 30 Arızası

Pa 30’u kısaca tanımlamak gerekirse kombide gaz ya da iyonun yokluğunda verilen bir arızadır. Ya da bunları ölçen prosestatın arızalı olabileceği anlamına gelir. Bu noktada asıl önemli olan Pa 30 uyarısı aldığımızda ne yapacak olduğumuzdur.

Pa 30 ışığının yandığı durumda ilk olarak kombiye gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir. İlk olarak vanalar kontrol edilerek açık olduğundan emin olmalıdır. Bu işlem hem evin dışında, sayacın yanında bulunan vanadan, hem de kombinin yanında bulunan vanadan yapılmalıdır.

Bir diğer ihtimal de kombide ki iyonizasyon hatasıdır. İyonizasyon hatası kombinin ateşlenmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu durumda sadece kombiyi resetlemeyi deneyebiliriz. Eğer resetleme işlemi durumu düzeltmezse daha fazla müdahale edilmeden servis aranmalıdır.

Kombinin içinde bulunan prosestat elektronik karta sinyal gönderen ve çalışmasını sağlayan parçalardan biridir. Bu parçanın arızalanması da kombinin çalışmamasına ve Pa30 ışığının yanmasına neden olacaktır.

Son ihtimal de elektronik kartın arızalanmış olduğu durumdur. Donanımsal müdahale gerektiren bu işlemlerde kombiye dokunmadan Alarko servisi çağırmak oldukça önemlidir.

Call Now ButtonServis Çağır
Supurgeservisleri.com Buderus Servisleri Servisbolge.com Dysonservis.co Rowentaservis.org Servisrehber.com Servisarayin.com Euservis.com